„Život není Rorschachův test, nýbrž skládačka. Nejde o dávání smyslu životu, jako dávání smyslu tabulce v testu, ale o hledání smyslu.“
~ Viktor Frankl

Společenské změny a jejich vliv na psychiku lidí – Co nám říká historie?
Změny ve společnosti nejsou jen čísla v učebnicích dějepisu. Dotýkají se nás každodenně – v práci, ve škole i doma. Psychologické jevy, které v souvislosti se změnami ve společnosti pozorujeme, nejsou nové. Historie nám poskytuje zajímavé paralely, které stojí za povšimnutí.

Ztráta smyslu – existenciální vakuum

Jž v roce 1970 upozornil Viktor Frankl na výzkum Aloise Habingera, který sledoval 500 učnů. Výsledky byly alarmující – existenciální vakuum se během 2–3 let zvýšilo z 30–40 % na 70–80 %!
Frankl vysvětloval, že v této době lidé stále více postrádali smysl života (zdroj: Frankl, V.: Vůle ke smyslu). Zajímavý je v tomto případě pohled na vývoje společnosti v USA, kdy v roce 1967 bylo proti válce ve Vietnamu 32% obyvatel, zatímco v roce 1970 válku podporovala už jen 1/3 obyvatelstva (zdroj).

Obdobný vývoj byl v tehdejším Rakousku, ale i v Československu. Oskar Vymětal, tehdejší přednosta psychiatrické kliniky v Olomouci, k tomu dodal, že existenciální vakuum „překračuje hranice kapitalistického a socialistického společenského řádu.“ A tak si připomeňme v této souvislosti společenské dění v ČSSR v roce 1968, velmi hezky zachycené ve filmu VLNY.

Obě události byly pro obyčejné lidi zdrojem ztráty důvěry v systém, což se mohlo promítnout i do vnímání smyslu jejich vlastního života.

Poruchy příjmu potravy – nečekaný důsledek svobody

Po Sametové revoluci v roce 1989 došlo k prudkému nárůstu poruch příjmu potravy. Tuto souvislost popisují MUDr. Chvála a PhDr. Trapková, kteří vidí příčinu v rodičovském podnikání. Rodiče najednou věnovali více času budování kariéry, zatímco děti zůstávaly samy (zdroj)

Genderová dysforie – vliv izolace během pandemie

Pandemie Covid-19 ovlivnila děti způsobem, který mnozí nečekali. MUDr. Chvála a PhDr. Trapková upozorňují na to, že počet případů genderové dysforie vzrostl 900x!
Jak to souvisí s pandemií?
Děti byly nuceny trávit čas doma, což vedlo k omezení možnosti utvářet svou identitu ve vrstevnické skupině, rozvíjet se po sociální, vztahové stránce. Nárůst počtu nových případů genderové dysforie je přisuzován omezené sociální interakci a častému využívání digitálních technologií.

Nárůst úzkostí a psychických potíží v současnosti

V současnosti jsme svědky výrazného nárůstu úzkostných poruch a psychických obtíží. Studie a průzkumy ukazují, že stresové faktory spojené s výše zmiňovanou pandemií, nejistotou zaměstnání, ekonomickou krizí a válkou na Ukrajině atd. vedou k výraznému zhoršení psychického zdraví populace (zdroj).

Jak se to projevuje?

  • Zvýšení počtu lidí trpících generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD).
  • Nárůst depresivních symptomů u dospělých i dětí.
  • Syndrom vyhoření nejen u pracovníků v pomáhajících profesích.
  • Rostoucí počet lidí hledajících pomoc v oblasti psychoterapie (kde hledat odborníky).

Jak psychoterapie a koučování pomáhá?

  • Hledání smyslu a směru v životě – Psychoterapie pomáhá klientům získat jasnější pohled na to, co je pro ně důležité.
  • Podpora při změnách – Kouč pomáhá hledat nové cesty, cíle a řešení.
  • Stabilizace emocí – Terapeut poskytuje podporu v emocích a pomáhá nalézt způsoby, jak je zvládnout.

Hledáte způsob, jak se více ukotvit v době změn? Kontaktujte nás a objevte kouzlo psychoterapie a koučování!