Znáte Walta Disneyho a jeho továrnu na sny? Walter Elias Disney (1901- 1966) byl americký podnikatel, producent, režisér, scénarista a animátor. Za svou práci získal několik ocenění Oscar za nejlepší krátký animovaný film. Společnost, kterou založil, se jmenuje The Walt Disney Company a má roční obrat asi 35 miliard dolarů. Kromě tvorby pohádek se Walt Disney zapsal do děj svým specifickým způsobem řízení. V horních patrech budovy, které všechny známé pohádky vznikaly, sídlili Vizionáři – Snílci. Ve středních patrech Plánovači – Realisté. A ve spodních patrech Kritici. Díky této strukturaci své společnosti Walt Disney vytvořil techniku řízení kreativního procesu, které v současné době říkáme Disney Creativity Strategy. Je to tvořivá technika přinášející nová neotřelá řešení. Tato technika je vhodná pro jakékoli plánování v pracovním i osobním životě.

Metodika byla publikována v časopise Třídní učitel a vedení třídy I. čtvrtletí 2025, lze objednat na e-mailové adrese send@send.cz.

Každá role zahrnuje konkrétní typ myšlení a jednání:

  • Snílek – vizionář, který si vysnil nápady pro filmy a podnikatelské aktivity
  • Realista – pragmatický producent, který vysněné nápady převádí do životní reality
  • Kritik – „ostřížím zrakem“ konstruktivního kritika hodnotí, co realista vyprodukoval, a dává podněty ke zlepšení.

„Kreativita jako proces zahrnuje koordinaci těchto tří rolí: snílka, realisty a kritika. Snílek bez realisty nemůže obrátit myšlenku do hmatatelného výsledku. Kritik a snílek, bez realisty jen uváznou v neustálém konfliktu. Snílek a realista mohou vytvářet různé kreativní myšlenky a věci, ale bez kritika by nedosáhli vysoké úrovně kvality. Kritik pomáhá vyhodnotit a kultivovat produkty kreativity.“ Dilts, R.: Strategies of Genius

Pojďme si říci, jak můžeme tuto metodu využít v Týmovém koučování.

Např. pedagog inspirován touto technikou může vyzvat žáky k tvorbě nového projektu. Zadání buď ponechá volné a žáci budou vymýšlet cokoli, nebo směr určí např. Společné představení pro rodiče nebo Společné zakončení školního roku.

Čas: 90 min.

Cíl: tvorba projektu

Pomůcky: karty Vizionář, Realista, Kritik např. z balíčku karet HODNOTY A ŠKÁLY, flipchartové papíry pro zápis nápadů a konkrétních kroků

Nejprve se všichni stanou Vizionáři – Snílky (25 min.). Pozor! Každý člověk přirozeně inklinuje více k některé z těchto 3 rolí. Pedagog jako strážce procesu má za úkol zamezit v této fázi kritice a posuzování nápadů z pohledu reálnosti. Ani v Továrně na sny WD se nesměli setkat Vizionáři a Kritici u jednoho stolu. Kritika zabíjí sny. Žádná nová pohádky by nemohla vzniknout, kdyby vize byla ihned podrobena kritice!

Snílek vymýšlí mimořádné a nezvyklé scénáře pro nové projekty. Zasní se a vymýšlí, cokoli chce. Pro Snílka je každý jeho nápad možný. Snílek nemůže vymyslet žádnou hloupost. Snílek jen vymýšlí dokonalé sny, které by sám chtěl prožít.

  • Čeho chcete dosáhnout?
  • Pokud byste mohli mávnout kouzelným proutkem a udělat cokoliv se vám líbí, co byste vytvořili? Jak by to vypadalo?

Pedagog všechny návrh zapisuje na flipchartový papír.

Pak se ze všech stanou Plánovači – Realisté (25 min.). Pedagog zamezuje kritice, pro ni bude místo až v dalším kroku procesu.

Realista přetváří snílkovu představu do reálné podoby. Úkolem Realisty je, postarat se o to, aby šel sen zrealizovat. Realisté vymýšlí, jak by šly vize převést do života. Realista řeší, co všechno udělat pro to, aby byla vize zrealizována. Vymýšlí, jak zařídit, aby vše nebo většina šla udělat. Realista hledá konkrétní kroky, projektuje plán vč. hodnocení, zda byl splněn.

  • Jak to uvedete ve skutečnost?
  • Jaký je váš plán? Co musíte udělat nejdříve? A potom? A dále?
  • Proč je každý z kroků důležitý?

Pedagog zakresluje konkrétní plán na flipchartový papír.

Nastupuje Kritik (25 min.). Kritik podrobuje plán přísné kontrole. Jde o fázi konstruktivní kritiky. Tzn. pedagog zamezí emocionálním a dehonestujícím kritikám typu – to je nesmysl, to nepůjde, to je blbost, ty jsi nemožný! Povolena je pouze konstruktivní kritika. Kritik se snaží upozornit na reálná rizika plánu. Je možné to stihnout? Vejdeme se do rozpočtu? Proč je důležité udělat všechny navrhované kroky? Kritik neposuzuje prvotní vizi Snílka, ale plán Realisty a jeho realizaci.

  • Jakým překážkám budete muset čelit? Jak je zvládnete?
  • Komu se plán nebude líbit a proč?
  • Co je potřeba v plánu upravit, aby byl realizovatelný a udržitelný?

Pedagog podněty zapisuje do plánu.

Proces končí Realista zakomponováním podnětů Kritika do plánu.

!!! Důležitá je reflexe vlastní role pedagoga, ke které sám tíhne. Bude jí totiž preferovat a podceňovat ostatní. Nač si musíte dávat pozor? Využijte k osobní revizi následující otázky:

Poznáváte sami v sobě snílka, realistu a kritika? Ve kterých situacích se projevují?

  • V jaké roli se cítíte nejlépe?
  • Která role je pro Vás největší výzvou?
  • Jak jsou tyto tři role zastoupené ve vašem životě/práci?

Přečtěte si také předchozí články o Týmovém koučování:

Naučte se týmový koučink u nás: SOLUTION KOUČINK

PhDr. Sylvie Navarová,, psycholog, kouč, supervizor