Celý článek si můžete přečíst ve Zpravodaji pro mzdové účetní a personalisty 15/2024 Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o.
Přemýšleli jste někdy, proč děláte zrovna tu práci, kterou děláte? Co vás vedlo s ní začít? To, jaký smysl nám práce dává se může v průběhu života měnit. Ztráta smysluplnosti vykonávané činnosti může vést k vyhoření. Nepodceňujme ji!
Marie pracovala ve vedoucí funkci 20 let. Už se cítí vyčerpaná, ztrácí motivaci v práci a chuť do života celkově. Za dobu působení ve firmě se několikrát změnilo vedení a má pocit, že další chystanou změnu už nezvládne. V rámci koučovací spolupráce si ujasňuje, jak jinak chce k práci přistoupit a uvědomí si, že chce začít více využívat benefitů, které její zaměstnavatel nabízí. Proměnila se totiž její rodinná situace a tím i motivace. Teď je pro ni na 1. místě čas strávený s dětmi.*
Smysluplnost úzce souvisí s našimi hodnotami a motivací, tedy tím, co je pro nás důležité. Pro někoho to je pocit užitečnosti, když někomu pomůže. Pro jiného volný čas a preferuje tak práci s kratší pracovní dobou, aby byl brzy doma a věnoval se rodině. Co motivuje vás?
Využijte k reflexi své vlastní pracovní motivace 9 níže uvedených oblastí:
- Hmotná odměna/Peníze jsou významným motivem pro většinu lidí. Někteří jedinci jsou ochotni kvůli penězům udělat téměř všechno. Tito lidé jsou pro firmu velkým přínosem. Má-li firma finance k dispozici, budou její zaměstnanci pracovat na maximum.
- Moc/vliv je významný pro ty, kdo chtějí rozhodovat o své práci a také o práci druhých. Lidé, kteří mají rádi svou práci a snaží se v ní vyniknout, jsou motorem, energií firmy. Jsou soutěživí a rádi se srovnávají s ostatními. Dělá jim dobře, když jsou lepší. Pokud se jim nedaří, dělají všechno proto, aby ostatní překonali. Pro firmu je prvořadé, aby její zaměstnanci byli výkonní.
- Význam práce je důležitý pro ty, koho práce baví, je jim zábavou. Milují pocit dobře odvedené práce, pak jsou sami se sebou spokojeni. Rádi dělají to, co je prospěšné také pro ostatní. Hledají hlubší význam své činnosti.
- Odbornost je rozhodující u těch, kteří se chtějí neustále vzdělávat. Takový pracovník se snaží především vyniknout ve svém povolání a nedovede si představit, že by měl dělat něco jiného.
- Tvořivost je potřeba vytvářet něco nového. Takový člověk má rád práci, při které může přemýšlet a vymýšlet nové věci.
- Přátelství/sounáležitost – pro tyto lidi je nejdůležitější dobrá atmosféra na pracovišti. Mají rádi lidi, kteří pracují kolem nich a daleko více jim záleží na přátelských vztazích než na pracovních výsledcích nebo penězích. Průzkumy opakovaně ukazují, že dobré pracovní vztahy patří mezi nejdůležitější motivátory.
- Samostatnost/autonomie – jsou to lidé, kteří nad sebou těžko snášejí nějakého nadřízeného. Chtějí o všem rozhodovat sami a těžko snášejí, když jim do toho někdo mluví. Nakonec si to stejně udělají po svém.
- Jistota – lidé, kteří jsou zaměřeni na jistotu, netouží po mimořádných příjmech ani po vysokém postavení. Raději se spokojí s málem, ale musejí to mít jisté. Hodně se řídí předpisy a neradi riskují.
- Osobní postavení – potřeba vést lidi, rozhodovat, řídit je a i určitá pýcha na dosažené postavení se objevuje skoro u každého vedoucího pracovníka. Takový člověk se snaží být úspěšný kvůli svému postavení. Nebezpečné však je, když o osobní postavení usiluje nikoliv prací, ale pomluvami a intrikami.
Firmy často poskytují nejrůznější benefity, aby podpořili motivaci svých pracovníků. Ať je to home office, flexibilní pracovní doba, teambuildingy, vzdělávání apod. Někteří leadři využívají i lidské maličkosti, které dělají velký rozdíl v atmosféře ve firmě a tím i motivaci zaměstnanců:
- To, že si vás šéf všimne, usměje se na vás, zeptá se, jak se máte (a ne mechanicky jako robot, ale s upřímným zájmem).
- To, že vám poskytuje zpětnou vazbu i pozitivní (nejen kritiku, že se zase něco nepovedlo a přitom to, co se daří bere jako samozřejmost).
- To, že vám šéf poděkuje za dobře odvedenou práci.
TIP: Pokud nemáte štěstí na leadra, který by výše uvedené uměl, je důležité dokázat motivovat sám sebe. Pochválit sám sebe. Co se vám dnes povedlo? Z čeho jste měli radost? Zaměřit se na maličkosti z práce, ale i z osobního života. Založte si Deník, do kterého si své sebeocenění budete psát. (Zápisky mají velký význam. Když ztrácíte smysluplnost, můžete se k nim kdykoli vrátit. Paměť má totiž nepříjemnou vlastnost, když nám není psychicky dobře, tak se těžko na něco pozitivního rozvzpomínáme.
Motivace, proč dělat zrovna tu práci, kterou děláte, může být i v osobním životě. Využijte níže uvedené cvičení z uvědomění si vlastních motivátorů, jak se vyvíjejí v průběhu života:
Konkrétní situace: aktivity / činnosti | Motivace / hodnoty |
Co jste dělali rádi, jako malé děti? – vzpomínka na dovolenou s babičkou, kdy Marie s bratrem postrkovali žabičky, aby skákaly rychleji – … – … – … | Proč jste to rádi dělali? Co vám to přinášelo? – uvědomění Marie, že rodina je důležitá, důležitý je výkon, že se něco děje, má ráda akci, potřebuje zažívat dobrodružství – … – … – … |
Co rádi děláte v současnosti? – Marii baví, když dostane na starosti projet a celý ho má od A do Z naplánovat a zorganizovat – … – … – … | Proč to děláte rádi? Co vám to přináší? – Marie ráda tvoří vize a miluje být přítomna jejich naplnění, je to pro ní dobrodružstvím. A významní jsou lidé – pracovní rodina. – … – … |
Co byste rádi dělali v budoucnu? O čem sníte? – Marie by si ráda otevřela svatební salón a cestovala s rodinou po světě a poznávala nové lidi – … – … – … | Proč byste to dělali rádi? Co by vám to přineslo? – Marie si opět uvědomuje význam své vlastní rodiny, se kterou chce do budoucna trávit více a více času společnými aktivitami. Současná práce jí umožní naplnění této vize, díky časové flexibilitě, senioritě ve firmě a financím. – … |
Využijte uvědomění si vlastních hodnot k užitečným změnám. Někdy stačí jen změnit postoj, tzn. začít nad danou situací přemýšlet jinak. To, co vás dříve štvalo a bolel vás z toho žaludek, můžete začít nahlížet jinak. Viktor Frankl, rakouský lékař, který přežil koncentrační tábor, kde pomáhal spoluvězňům přežít, řekl: „Naší největší svobodou je svoboda zvolit si svůj postoj.“
A jindy je potřeba učinit změnu radikálnější, třeba se s firmou, která není v souladu s vašimi hodnotami rozloučit.
Přeji, ať děláte to, co vás naplňuje!
PhDr. Sylvie Navarová, psycholog, psychoterapeut, kouč, www.sylvienavarova.cz