Celý článek si můžete přečíst ve Zpravodaji pro mzdové účetní a personalisty 11/2024 Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o.
Maruška je ve stresu před uzávěrkou. Musí toho ještě hodně udělat. Do toho musí nakoupit, uvařit teplou večeři, přece se to má, co by na to řekly sousedky, kdyby se dozvěděly, že děti odbyde jen tak rohlíkem! Ale teď hlavně ty termíny! Musí to zvládnout. A nikdo jí nepomůže, ani ty doklady nejsou schopni dodat včas! Však jim to hned řekne, jak je potká, ti uvidí! Maruška cítí napětí v celém těle. Co se to děje? Nemůže popadnout dech, buší jí srdce, podlamují se jí nohy. Jen to ne! Hlavně ne teď! Musí toho tolik stihnout!
3 x 3 o stresu
Stres je reakce člověka na nadměrnou zátěž. Tato reakce se odehrává na třech úrovních:
- Tělesné – do těla se vyplavují stresové hormony, které způsobují typickou stresovou reakci. Svaly jsou v napětí, zvyšuje se krevní tlak a tep, může se objevit bolest na hrudi, nevolnost, bolesti hlavy a migrény, dušnost nebo bolest krku ze stresu. Výjimkou není ani točení hlavy a mžitky před očima.
- Psychické – člověk zažívá pocit napětí, ohrožení, podrážděnost, ale také apatie, únavy a vyčerpání při dlouhodobém stresu, zhoršuje se soustředění a paměť.
- Mezilidské – dochází ke změnám chování k lidem – mohou se objevit zkratovité reakce, nedůtklivost, velká uzavřenost, nebo naopak šaškování předvádění se.
Existují 3 nejstarší způsoby, jak člověk reaguje ve stresující situaci jsou vrozené a nemáme na ně žádný vliv. Tělo reaguje automaticky:
- Útěkem – rychle opustit místo, které je ohrožující a nebezpečné.
- Útokem – využitím síly proti překážce, může to znamenat napadení toho, kdo ohrožuje – nejen fyzické napadení, ale i slovní agrese, ironie, pomluvy.
- Ustrnutím – nelze nic dělat, ani se pohnout, odejít, reagovat, nějak se bránit, vymyslet řešení.
To, jakým způsobem reaguje Vaše tělo na náročnou situaci, zjistíte, až se v ní ocitnete. Nevyčítejte si, že jste něco mohli udělat jinak. Nemohli. Takto vaše tělo funguje a funguje z historického pohledu tak nejlépe, jak může, aby vás ochránilo. V současné době již nemusíme utíkat před tygry nebo se před nimi schovávat, proměnily se stresové situace, ale reakce těla zůstaly stále stejné.
Na stres se můžeme podívat ze 3 úhlů pohledu. Přemýšlejte, kde můžete udělat změnu, aby vás život byl více v pohodě:
- Stres je způsoben tlakem z vnějšku, např. požadavky druhých, danými termíny. Jak si můžete vnější podmínky uzpůsobit tak, aby vás nestresovaly?
- Stres umocňuje vlastní způsob myšlení. Poznáme to častým používáním slova „MUSÍM“. Za vnitřním tlakem na sebe sama může být touha po dokonalosti, perfekcionismus, naše očekávání od druhých či situací, obava „co si o mě řeknou druzí“. Co se vás týká, změňte. Můžete začít změnou postoje. Winstonu Churchillovi je připisován citát „Postoj je malá věc, která dělá velký rozdíl.“ Pro začátek můžete vzít zodpovědnost za svůj život do svých rukou a na místo „MUSÍM“, které signalizuje postoj závislosti na druhých a jejich rozhodnutích, budete používat slovo „CHCI“. „Musím stihnout termín.“ A „Chci zvládnout termín.“ – malá změna, která dělá velký rozdíl.
- Stres jako zdravá reakce na náročnou situaci, na kterou většina lidí reaguje obdobně. Liší se pouze intenzita projevu stresu. Mezi tyto náročné životní situace patří např. smrt blízkého člověka, závažné onemocnění, úraz, rozchod či rozvod, ztráta zaměstnání, vleklé soudní spory, finanční potíže a další. Zde patří také situace přesahující běžnou lidskou zkušenost – válka, přírodní katastrofa apod. v těchto případech je potřeba respektovat své tělo, své prožívání, nic nelze urychlit. Nebuďte na sebe nároční, netlačte na své tělo!
Jak zvyšovat odolnost vůči stresu?
- Naučte se pracovat s dechem.
V akutním stresu: Dýchejte na „1“: Kratší nádech, počítejte 1 – 2 – 3. Delší výdech, 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7
Pro postupné budování psychické odolnosti zapojte do denního režimu meditace či relaxace. Příkladem může být toto cvičení: Představit si, že mezi pupkem a páteří máte balónek. Balónek se s nádechem nafukuje a s výdechem vyfukuje. Nafoukněte balónek (nádech do břicha) a vyfoukněte jej (výdech). Představte si jeho barvu. Nádech a s výdechem balónek očistěte, aby se pěkně leknul a zářil. Můžete si i v duchu říkat: „Nadechuji se, vydechuji a čistím. Nadechuji se, vydechuji a uvolňuji se. Nadechuji klid a usmívám se.“
- Smějte se.
Smích je přirozená forma relaxace. Když se smějete, uvolňují se hormony pozitivně ovlivňující náladu a uvolňuje se celé tělo. Navíc smích vás dělá krásnějšími a sympatičtějšími.
- Dejte si čas, odstup a nadhled.
Lidové rčení říká „Ráno moudřejší večera.“ Neřešte věci hned, dejte si čas na rozmyšlenou. Když nejde o život, ostatní počká.
- Říkejte, co chcete.
Buďte si vědomi svých hranic a svých sil. Zdraví máte jen jedno, tak si jej važte. Zvažte, komu a čemu svůj čas opravdu chcete věnovat. Naučte se říkat „Ne“ tam, kde to je vhodné. Požádejte o pomoc, když to potřebujete. Uvědomte si, co a proč opravdu chcete a mluvte o tom s druhými.
- Plánujte.
Dobře plánujte, abyste se v jeden okamžik mohli soustředit pouze na jednu věc plnou pozorností. Nepřeskakujte, nedějete více věcí současně.
- Laskavost k sobě samému zahrnuje také zdravé návyky.
Buďte na sebe a své tělo hodní. Pochvalte se, řekněte si, co se vám povedlo, poděkujte svému tělu, jak vám funguje a pomáhá na cestě k vašim cílům. Pečujte o své tělo a duši zdravou, pravidelnou stravou a pohybem.
Stres je přirozenou reakcí těla na podněty vnější i vnitřní. Krátkodobý stres může být i prospěšný, pro mnohé motivující. Dlouhodobé prožívání stresu má ale negativní dopady na fyzické i psychické zdraví. Využijte tento článek jako inspiraci pro péči o sebe. Jaký recept pro zvýšení vlastní psychické odolnosti si chcete sestavit?
PhDr. Sylvie Navarová, psycholog, psychoterapeut, kouč