Celý článek si můžete přečíst ve Zpravodaji pro mzdové účetní a personalisty 20/2024 Verlag Dashöfer, nakladatelství, spol. s r. o.
Jaký máte recept na úspěch? Že nevíte? Nevadí. Vytvořte si ho:
1. Napište si min. 3 situace, které považujete za své úspěchy, radosti, pozitivní okamžiky.
– Díky čemu se vám podařily? Které své vlastnosti, schopnosti, dovednosti, znalosti jste využili, abyste úspěchu dosáhli?
2. Napište svůj nejcennější neúspěch.
– Co vám do života přinesl pozitivního? Co jste se díky němu naučili o sobě, o životu?
– Jak jste tuto obtížnou situaci zvládli? Jaké schopnosti jste využili pro zvládnutí?
Neúspěch je přirozenou součástí života. Stejně jako při přípravě jídla je potřeba použít sůl, jelikož jídlo bez soli není k jídlu. Vzpomínáte na pohádku Sůl nad zlato, že? Inspiraci najdeme i v básni:
Když mě něco hodně bolí,
mám u oka kapku soli.
Život je jak chléb.
Kdybych nepoznal ty rány,
byl by chleba málo slaný.
Kdopak by ho jed?
Zdroj: Čajovna U Sýkorova mostu
A teď zpět k receptu:
3. Dejte dohromady vše, co jste si sepsali a vytvořte recept na úspěch. Jak ho děláte, pečete, vaříte? Kolik, čeho je potřeba? Co, s čím smíchat?
Některé recepty se předávají z generace na generaci. U nás to je dort. A každá generace recept mírně upraví. Co je to jedinečné pro vás a generace před vámi?
Vnímání úspěchu či neúspěchu je ovlivněno tím, co si neseme z dětství. Způsob nahlížení na život a postoje k životu a světu se předávají v rodinách z generace na generaci. Obvykle dochází k mírným korekcím s každým novým pokolením, z čehož vyplývá, že změna je možná. Jaké přemýšlení o úspěchu a neúspěchu si nesete vy? Úspěšný člověk je bohatý, má drahé auto, obrovský dům? Úspěchem je životní štěstí? Neúspěch je opak?
Pokud neúspěch vnímáme jako chybu, prohru, nežádoucí jev, pak na sebe i okolí vytváříme tlak a ten způsobuje strach. Strach z neúspěchu. Strach z chyby. Strach z nedokonalosti. Pokud se necháme strachy pohltit, mizí nadšení a zájem o rozvoj, vytrácí se chuť objevovat nové věci. Strach je dobrý sluha, ale zlý pán. Strach má ochrannou funkci, ale když je ho moc, tak nás paralyzuje, zastavuje, znemožňuje žít. Co s tím?
Změňme svůj způsob myšlení. Nastavte svou mysl (mindset) na vnímání neúspěchu jako cenné informace. Albert Einstein údajně řekl: „Ten, kdo se nikdy nedopustil chyby, se nikdy nepokusil o něco nového.“
Neúspěch může být startem nového růstu. Neúspěch je důležitý, protože se díky němu můžeme hodně naučit a dozvědět se o sobě. Díky neúspěchu můžeme udělat žádoucí změnu, která povede k pokroku a posune nás v životě žádoucím směrem.
Jak neúspěch úspěšně zvládnout, a ještě jej využít ku svému prospěchu?
- Připusťte sami sobě, že neúspěch k životu patří. Chybujeme všichni.
- Analyzujte, co neúspěch způsobilo. Pojmenujte konkrétní zdroje / příčiny neúspěchu. Vyhněte se jakémukoli obviňování druhých i sebe!
- Stanovte si konkrétní poučení / vědomost, kterou si ze situace berete.
- Udělejte si plán pro další obdobné situace. Co konkrétně příště budete dělat jinak?
Neúspěch není problém. Problém je, když stále dokola opakujeme stejnou chybu, bez reflexe, bez výstupu, beze změny, a stěžujeme si na druhé či obviňujeme sebe sama.
Možná je na pozadí perfekcionismus. Nesnažme se o dokonalost. Dělejme to nejlepší, co v daný okamžik dokážeme.
Dana přišla do psychoterapie ve stavu psychického vyčerpání, nic se jí nedaří, cítí se nešťastná. Reflektuje svou přílišnou zodpovědnost, snahu všem vyjít vstříc, věci dělat ne na 100%, ale na 1000%. Proč? V rodině se dbalo na dokonalost, perfektní výsledek, nic než jednička ve škole neexistovalo. Rodiče se zlobili kdykoli, udělala nějakou chybu. I malé selhání bylo označováno za obří neúspěch. Jedničky byly standard a za ten se nechválilo, ten se předpokládal.
Pokud jste žili obdobný příběh jako mnozí další v různých obměnách, můžete začít malými krůčky se změnami mindsetu. Třeba tím, že se každý den alespoň 3x pochválíte. A nebo když budete mít pocit, že se vám něco nepodařilo, tak se zastavíte a zkusíte nad situací přemýšlet jinak. Jakmile se přichytíte při tom, že zase chcete něco dělat perfektně, můžete si dát záměr dobře, ale ne lépe.
Námět na trénink aneb Flákací výzva:
Když se přichytíte při nadměrném úsilí, které je součástí perfekcionismu, pusťte se do Flákací výzvy. Například pokud byste smlouvu opakovaně kontrolovali, udělejte kontrolu jen 1x. Nebo pokud prezentaci na poradu obvykle připravujete 2 hodiny, určete se časový limit 30 minut. Že to nejde hned tak, jak jste si řekli? Můžete se radovat, je to prostor pro naučení se něčeho nového – přijetí. Když to nejde hned, je to přirozené. Měníte roky a roky zarytý vzorec chování. To není jen tak. Je to velká výzva! Pochvalte se i za malinké pokroky 😊
Přeji, ať si užijete mnoho příjemných nedokonalostí!
PhDr. Sylvie Navarová, psycholog, psychoterapeut, kouč