Rozhovor v pořadu Věda Plus o Meteosenzitivitě a jarní únavě k poslechu zde (13:43 hod.). Probírané okruhy otázek:
Mluví se o nejteplejším únoru za 100 let – jak to dopadá na biorytmy lidí – co pozorujete ve své praxi?
Výkyvy počasí – náhlé změny teplot, vlhkosti vzduchu, chvíli slunečno, pak zase mrazivo, výrazné změny tlaku vzduchu, silný vítr, to všechno může zvýšit intenzitu bolesti u nemocných, u lidí po úrazech i u citlivějších osob. Lidé mohou mít migrény, točení hlavy, pociťovat nervozitu. A to je to, s čím se setkávám ve své praxi.
Přichází tzv. jarní únava dříve, jak se vlastně projevuje?
Závislost na změnách počasí byla prokázána u mnoha nemocí (artróza, kardiovaskulární nemoci, respirační onemocnění, obtíže pohybového aparátu) a tam všude se výkyvy jarního počasí projevují. Jarní únava se projevuje i u zdravých. Jde o:
- problémy se soustředěním, pokles výkonnosti;
- neklid;
- únava, pocit, jako by začali bojovat s virózou;
- bolesti hlavy;
- poruchy spánku;
- závratě, nevolnost, špatně se jim dýchá nebo mají svíravý pocit u srdce.
Jak si představit meteosenzitivitu – souvisí to i s tím, že lidem je lépe, když je pěkné počasí?
Meteosenzitivita je vlastnost organizmu reagovat na změny počasí různou intenzitou od citlivosti až po meteotropní choroby. Souvisí s věkem, tělesnou kondicí, zdravotním stav člověka. A důležitá informace, podíl na zvyšování meteosenzitivity v populaci má životní styl odtržený od přírody. Příliš opatrující se způsob života vede k tomu, že organismus reaguje méně pružně na změny počasí a hůř se jim přizpůsobuje. Proto na vesnicích, lidé, kteří pracují fyzicky venku na meteosenzitivitu příliš netrpí.
Kdo jsou ohrožené skupiny – chronicky nemocní, úzkostnější lidé, nebo to pociťují i zdraví jedinci – co ukazují data?
To, jaký vliv bude mít počasí na člověka reflektují Zátěžové stupně uváděné v předpovědi počasí:
1 žádná nebo slabá zátěž
Od 2 stupně (slabá až střední zátěž), kdy reagují lidí s revmatickým onemocněním, alergici, kardiaci. U velmi citlivých se mohou objevit závratě či migrény.
U 3 stupeň střední zátěž spojená s výkyvy teplot se může projevit pocitem nervozity a únavy. Začínají reagovat také lidé s respiračními a pohybovými obtížemi.
Se 4. stupněm střední až silná zátěž při výrazných změnách počasí se potíže zvýrazňují
A u 5 stupně, což je silná zátěž, kdy po příjemném počasí přijde náhlá a prudká změna počasí, vichr nebo smršť. Při tomto stupni pociťuje obtíže většina lidí.
Jak se meteosenzitivita projevuje a jak reagovat?
Obecná doporučení jsou:
- Pohyb a pobyt v přírodě
- Fyzická práce na zahradě, venku
- Otužování
- Odbourání stresorů
Zdravotní důsledky je dobré řešit s lékařem, psychické nepohody je fajn probrat s psychologem a hledat možnosti posílení odolnosti nejen fyzické, ale i té psychické.