Jak přežít drsný návrat do práce po vánočním volnu

Po volnu zpět do práce, hurá! Nebo ne???
Na žádost redaktorky Alžběty Šírkové jsem se vyjádřila k tomu tématu. Celý článek si můžete přečíst zde.

Druhého ledna většina zaměstnanců zamíří po vánočním období zpět do práce . Pro některé může být návrat náročný. Čím to je? 

Rozlišme stav, kdy jsme se během volna zvykli na volný režim a potřebujeme si znovu zvyknout na pracovní režim spojený s ranním vstáváním, plněním povinnosti apod. A odlišme stav, kterému se říká „nedělní deprese“, která se projevuje pocity úzkosti, smutku, fyzickou nevolností, špatným spánkem apod. před nástupem do práce. Tento stav by měl být alarmem a podnětem pro přemýšlení o změně. V případě prožívání „nedělní deprese“ si položte otázku na smysl práce, do které se po volnu vracíte. Nevidíte jej? Dejte své práci nový smysl nebo ji změňte ve smysluplnou.
 

Jak se na návrat do práce po vánočním a novoročním veselí připravit? Co nám pomůže?

Příprava na práci po volnu by měla proběhnout už v průběhu předchozího pracovního týdne. Naplánujte si, jak bude práce po volnu vypadat, co konkrétně budete dělat a kdy, sepište si, co potřebujete udělat, ať na to v průběhu volna už nemusíte myslet. Jako psychopodporu pro plynulý návrat do práce lze využít vizualizace – pracovat s představivostí, nač se těšíme.

Jak dlouhou může lidem trvat vyrovnat se s návalem pracovních povinností a koho nejčastěji postihuje? Může to ve vážnějších případech skončit i depresí? A pokud ano, co byste jim doporučila?

To, jak dlouho bude vyrovnávání se s pracovními povinnostmi trvat záleží na zdatnosti v plánování aktivit a tím, zda to co děláme nám dává smysl. Doba 1-2 týdnů se uvádí jako obvyklá pro srovnání se s pracovním režimem.
V případě, že člověk nevidí smysl své práce, je dlouhodobě přetěžován, prochází prvními fázemi vyhoření, které si zatím neuvědomuje, může být volno a návrat do práce poslední kapkou, která povede k nutnosti nevyhovující situaci konečně řešit.

Najdou se ale i tací, kteří se do práce těší (a to ne proto, že by se se svátky nevydařily nebo je neměli rádi). Co za tím stojí? Je to vidina zajetého rituálu, který je pro život nezbytný? Je to dáno povahou nebo ještě něčím navíc?¨

Práce je spojena s řádem, pořádkem, v optimálním případě se získáváním pozitivní zpětné vazby z okolí a pocitem smysluplnosti konání jedince, pokud to tak je, tak se člověk do práce těší. Jsou také případy, kdy volné dny si lidé neumí z mnoha důvodů užít (nemají blízké, přátelé, nemají koníčky, neumí být sami se sebou, volnočasové aktivity jim nedávají smysl atd.), takže se těší do práce, která jim dává to, co jim v soukromí chybí. V těchto případech je ale nutné se zamyslet nad kvalitou života z dlouhodobého hlediska a zavčas udělat změnu.