Chtěla bych Vás tedy poprosit o odpověď na otázku, jaké zkušenosti máte vy osobně s hypnózou a učením?

K Vaší otázce na mé osobní zkušenosti s hypnózou a učením:

Na otázku mohu odpovědět z pozice terapeuta, kdy v podstatě jakékoli zakázka klienta je učením se novým vzorcům chování, učením se řešit situace jinak než doposud za účelem zmírnění či vymizení jejich potíží. Hypnóza klienta posune k řešení, aktivuje nevědomé zdroje, které v sobě každý nosí, klienti si uvědomí to, co je opravdu důležité.

Z pozice klienta v rámci psychoterapeutického výcviku, kterou jsem si mohla zažít, bylo v rámci učení pro mne osobně významné právě to uvědomění si toho, co je opravdu důležité. Jde o motivační faktor, které pak nastartuje klienta dál.

 

Mám velký problém s trémou, jsem velmi nervózní a nesoustředěný. Vždy jsem trpěl trémou, před natáčením, před vystoupením v divadle i ve škole před tabulí, ale vždy jsem to nějak zvládl a nedělalo mi to problém. Asi před rokem jsem se nedostal na konzervatoř, nebyl jsem dostatečně připravený, tak jsem to pak chtěl zkusit znovu, ale kvůli trémě jsem to vzdal a rozhodl se skončit i s natáčením. Mohl bych se vás zeptat, jestli se mého problému můžu zbavit, jak dlouho to potrvá a kolik to bude stát, nebo co by jste mi doporučili?

Rozumím tomu, že to, co Vám děje, je pro Vás na tolik omezující, že s tím chcete něco dělat. Zároveň čtu, že máte zkušenosti s tím, jak to zvládnout, aby to nebylo problémem, což je velmi dobrým základem pro práci v hypnóze. V hypnóze se snáze pracuje s tím, když člověk má s určitým chováním zkušenosti a ty znovu nacházíme, obnovujeme, posilujeme a rozšiřujeme do žádoucího stavu. Lze samozřejmě budovat i zcela nové chování, ale je to zdlouhavější.

Já se s klienty s obdobnými obtížemi obvykle domlouvám na 3 sezení v průběhu kterých klienta naučím autohypnóze, tzn. jak si může pomáhat i sám, příp. další užitečné techniky (v případě trémy je osvědčené kotvení, vždy ale záleží na klientovi, každému pomáhá něco jiného) a společně pracujeme na klientově tématu. Na třetí sezení je klient obvykle schopen mi říci, zda mu to takto stačí a dál pokračuje sám nebo ještě potřebuje jedno či dvě sezení.

 

Som manažér a zaujímam sa o oblasť využitia hypnózy a hypnoterapie na pracovisku, napríklad pri motivovaní zamestnancov, presviedcani, prijímaní zamestnancov a podobne. Chcel by som sa Vás opýtať aké sú možnosti v tejto oblasti, aké metódy a techniky pre manažérov existujú, ktoré z nich odporúčate a akým spôsobom by sa dali naučiť (kurz, publikácie, ..).

Mými klienty jsou často manažeři a témata, se kterými do terapie přicházejí jsou nejčastěji vyhoření a přepracování a s tím spojené nepříjemné tělesné projevy – úzkosti, začínající deprese a bolesti bez fyziologické příčiny a s tím spojený strach ze selhání v práci, doma apod. Dalšími problémy, která bych z tohoto hlediska označila menší, nicméně je klienti prožívají velmi negativně, protože je brzdí v rozvoji, tréma (při vystupování před mnoho lidmi, na poradách apod.) a s tím spojené příznaky, např. zvýšené pocení. Další oblastí, se kterou se klienti – manažeři potýkají, je agresivita a její zvládání, opět nejčastěji za účelem umění vyjednávat, jednat s druhými. To jsou klienti, kteří chodí do individuální terapie.

Na otevřené kurzy o hypnóze, které dělám, samozřejmě manažeři, jako mí klienti, také chodí. Tak jak mám kurz postavený, tak je právě o motivaci člověka, sebemotivaci, technikách zvýšení osobního výkonu vlastními silami a umění odpočívat – relaxaci, zatímco podvědomí pracuje na řešení toho, co je důležité. Když zmiňujete přesvědčování – v mém pojetí hypnózy jde o sugesce – přímé, nepřímé. Přijímání zaměstnanců – vedla jsem mnoho přijímacích pohovorů a momentálně mne nenapadá, jak v této oblasti hypnózu využít. Spíše lze využít celý koncept na řešení zaměřeného myšlení (terapeutický přístup, který má své techniky, metody práce).

Podle mého odhadu, jak jsem teď nad tím přemýšlela, tak bych řekla, že 9 z 10 manažerů už určitým způsobem uvažuje na řešení zaměřeným způsobem, v hypnopterapie se jim otevírají další možnosti. (Ten jeden z 10 je příklad, kdy se všechno děje kolem a já se měnit nemusím, musí se změnit okolí a striktně se tohoto drží.)

Takže shrnuto – pro manažery hypnóza a terapie na řešení zaměřená – ano. O jednotné publikaci, která by obsahovala toto vše, nevím – nicméně děkujiza tip, protože už dlouho uvažuji, že knihu napíšu a teď už mám ujasněno, co v ní bude. Jde o jednotlivé knihy Miltona H. Ericksona, Steva de Shazera a Insoo Kim Berg.

Pokud máte zájem, tak se můžete přihlásit na otevřený kurz hypnózy (https://www.smrov.cz/vzdelavani/cyklus-workshopu-hypnoza) nebo mohu připravit pro Vaši společnost kurz „na míru“ dle Vaši požadavků.

 

Měla bych zájem o odvykání kouření pomocí hypnózy. Kolik sezení je většinou potřeba (je mi jasné, že je to individuální, ale pokud máte alespoň odhad)?

Jak sama píšete, nelze přesně říci, jak dlouho bude potřeba u konkrétního člověka na problému pracovat. Ze zkušenosti s prací s tímto tématem mohu říci, že znám případy, kdy se již po jediném sezení snížila spotřeba cigaret za den a postupně jsme problém zcela odbourali. S klienty se obvykle domlouvám na třech sezeních, během kterých se ukáže, jak je to s intenzitou změny právě u nich, případně pak pracujeme dále. Průměrný počet sezení bývá okolo pěti, jde však o značnou variabilitu, u někoho stačí tři, u někoho deset. Důležité je v započatých změnách pokračovat i dále, abychom vše „dotáhli“ do zdárného konce. V prvních sezeních učím klienty autohypnóze, kterou pak mohou provádět doma sami a tím urychlit výsledek.

 

Chtěla jsem se zeptat zda je vhodná hypnóza k potížemi s otěhotněním. Již přes 2 roky mám problém s otěhotněním, mám drobný zdravotní problém, ale ten není důvodem k tomu, že bych neměla otěhotnět. Mám teď za sebou i IVF, které skončilo v 5tt jako biochemické těhotenství. Už těžko věřím, že to vše dobře dopadne a od začátku jsem si myslela, že s tím budu mít problém (teda v mládi jsem navštivila kartářku a ta mi to řekla a já pořád na to myslím), jediné co napadlo mě a okolí, že bych mohla mít psychický blok a hledala jsem, co si myslím, že by mi mohlo pomoc (je několik různých metod u různých léčitelék apod., ale již v toto nemám důvěru). Myslíte, že je tato metoda je pro mne vhodná a mohla by být úspěšná, případně navrhujete něco jiného?

V rámci hypnoterapie pracuji se ženami snažícími se otěhotnět. Hypnoterapie Vám zlepší psychické rozpoložení, ujasníte si, co je pro Vás důležité a postupně můžeme pracovat na odblokování psychických bloků.

 

Chtěl jsem se zeptat zda by mi mohla pomoci hypnóza kterou nabízíte. Mám neurogenní tetanii.

Ano, jelikož jde o nemoc psychického původu projevující se různě somaticky je hypnoterapie účinná. V průběhu hypnoterapie dochází ke zlepšení stavu a zmírnění příznaků či zcela odbourání potíží.

 

Hledám spolehlivého hypnotizéra v Ostravě, nemůžete mi poradit ? Nemám zájem o řešení nadváhy ani podobné věci, o kterých jsem četla na vašich stránkách, ale dostali jsme se s přítelem do situace, kdy si nutně musíme vzpomenout na přesnou situaci, která se odehrála před více než 2 lety… tehdy jsme v hotovosti vraceli známému 100 000,- a ten nás nyní obvinil, že peníze nemá…bohužel nemůžeme dohledat žádný doklad a nemůžeme si ani přesně vzpomenout na okolnosti předání… Podle toho, co jsem o hypnózách četla a slyšela, by neměl být problém, aby si člověk opět vzpomněl…

Rozvzpomenout si v hypnóze lze. Rovnou vám ale píši, že počet sezení však dopředu nemohu přesně říci, záleží to na mnoha faktorech (hypnabilita apod.). Každý člověk na hypnózu reaguje svým jedinečným způsobem. Hypnóza je také proces, kterému se člověk postupně učí, proto s každým dalším sezením je trochu jiná, a mnohdy účinnější. Obvykle se s klienty domlouvám na 3 sezeních, kdy se naučíte se hypnózy vstupovat a často bývá také ve průběhu těchto 3 sezeních vyřešeno, je to však velmi individuální.

 

Již tři roky se potýkám s nespavostí a to tak, že některé dny funguji jen silou vůle. Problém souvisí s psychikou, před třemi lety jsem trpěla depresemi. Po celou dobu beru antidepresiva, ale ve velmi nízkém množství, jen na spaní, což je můj největší problém. Pokud spím, je vše v pořádku, ale mám období, kdy vůbec nemohu usnou, pouze s prášky na spaní, které pak s mým panem doktorem velmi složitě odbouráváme. Toto se opakuje třeba co 3 měsíce.

Chtěla bych vědět, zda by mi mohla pomoci hypnóza, i když jsem už něco takového neodborně zkoušela a mám pocit, že to na mne nefunguje. I autogenní trénink je pro mne velice náročný, neumím se soustředit.

S hypnoterapií lze Vámi popsané potíže řešit, budeme řešit problém komplexně, tzn. že  půjdeme za tím, co Vám nedá spát a jak musí vypadat Váš život, aby jste mohla klidně spát.

Je možné, že budete potřebovat více času pro naučení se vstupu do hypnózy (je to dovednost, kterou má každý člověk, ale v různé míře), věřím ale tomu, že společně do hypnózy vstoupíme. Paradoxně je někdy nesoustředěnost výhodou.

Obvykle se s klienty s nespavostí domlouvám na 6 sezeních, co 14 dnů (také záleží, co je tedy za tou nespavostí, v případě úzkostí se mnohým povede problém odstranit už po 3 sezeních), u depresí doporučuji více než 6 (je to hodně individuální – cca kolem 10 sezení). Záleží na Vás, jak to vnímáte Vy.

 

Již asi rok trpím nespavosti, věčným takovým vnitřním neklidem a úzkostí a už nevím, co mám dělat či na koho se obrátit. Léky nechci brát a proto se na Vás obracím se žádosti o pomoc, zda by mi mohla být v mém případě poskytnuta.

S nespavostí a vnitřním neklidem můžete účinně pracovat v hypnóze. Oceňuji, že jste nesáhl po lécích, protože pak je ještě navíc odvykání od léků složitější. Na zakázce „klid“ a „klidný spánek“ dle mých zkušeností klienti pracují po 2-6 sezení.

 

Pomůže mi hypnóza zbavit se kouření a lupénky?

Hypnóza se používá u velkého množství potíží a problémů, od Vámi zmiňovaného kouření, až třeba po různé zdravotní obtíže. Proto i při léčbě lupenky bych ji viděla jako jednu z možných a účinných metod. Sama mám zkušenost s několika pacienty, kterým hypnóza pomohla s kožními problémy poměrně rychle a efektivně a hlavně s trvalou úzdravou.

 

Na základce jsem prožila šikanu. A do teď mám s toho následky. Potřebuji zapomenout, a nejde to. Vrací se to a nemůžu se s tím vědomě poprat. Berou mě úzkosti, někdy mám poruchu spánku atd. Léky neberu. Myslíte si, že by mi pomohla hypnóza.

S úzkostmi a poruchami spánku, které zřejmě způsobilo prožité trauma, můžete v hypnóze pracovat. Hypnoza Vám nepomůže, abyste zapomněla, ale můžete dosáhnout toho, že už nebudete na prožitou šikanu muset myslet a budete moci myslet na něco úplně jiného, příjemného a začít žít život dle svých představ.

 

Zajímá mě hypnóza, kterou nabízíte. Mám velký zájem se sejít, jen se chci zeptat pokud chci řešit dva problémy-je nutné zaplatit sezení 2x? Nebo se to řeší během jednoho?

Určitě během jednoho sezení, protože problémy, i když se to na první pohled nezdá, tak spolu mohou souviset nebo vyplývat z něčeho, co je jim společné.